E-AUTOMATYKA

www.plcs.net.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Programowanie PLC Kurs PLC Przekaźniki czasowe - Timery

Przekaźniki czasowe - Timery

Email
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

TIMERY

Timery ( przekaźniki czasowe ) - Funkcje realizujące zależności czasowe w sterowniku . Norma IEC 61131-3 przewiduje jako podstawowe trzy rodzaje timerów

  • TON Time on delay (opóźnione załączenie)
  • TOF Time off delay (opóźnione wyłączenie)
  • TP Time pulse (impuls) .

Przy pomocy tych trzech typów można zbudować właściwie każde uzależnienie czasowe . W rozdziale tym omówione zostaną spsoby działania w sterowniku PLC , który różni się nieco od działania tradycyjnych przekaźnikow czasowych.

TON - Opóźnione załączenie ( Time ON Delay )

kurs_tonTON reprezentacja graficzna
kurs_ton_wykresTON wykres czasowy
EN – Enable - uruchomienie bloku – typ danej - BOOL
PT – Preset Time – nastawiany czas działania – typ danej - TIME
QV–Output Value - aktualnie odmierzany czas – typ danej - TIME
Q - Output - wyjście bloku – typ danej - BOOL

Działanie bloku wygląda następująco : po podaniu sygnału „1” na wejście EN rozpoczyna się odmierzanie nastawionego czasu PT po jego odmierzeniu zostaje załączone wyjście Q . Wyjście zostaje wyłączone ( deaktywowane ) w przypadku zmiany stanu na wejściu EN na „0” .

TOF– Opóźnione wyłączenie ( Time OFf Delay )

kurs_tofTOF reprezentacja graficzna

kurs_tof_wykres

EN- Enable - uruchomienie bloku – typ danej - BOOL
PT–Preset Time – nastawiany czas działania – typ danej - TIME
QV – Output Value - aktualnie odmierzany czas – typ danej - TIME
Q- Output - wyjście bloku – typ danej - BOOL

Działanie bloku wygląda następująco : po podaniu sygnału „1” na wejście EN zostaje załączone wyście Q po zmianie sygnału z „1” na „0” rozpoczyna się odmierzanie nastawionego czasu PT . Wyjście Q zostaje wyłączone ( deaktywowane ) dopiero po odliczeniu nastawionego czasu .

TP– impuls czasowy ( Time Pulse )

 

kurs-tpTP reprezentacja graficzna
kurs-tp_wykresTP wykres czasowy

EN - Enable - uruchomienie bloku – typ danej - BOOL
PT– Preset Time – nastawiany czas działania – typ danej - TIME
QV– Output Value - aktualnie odmierzany czas – typ danej - TIME
Q - Output - wyjście bloku – typ danej - BOOL

Działanie bloku wygląda następująco : po podaniu sygnału „1” na wejście EN zostaje załączone wyjście Q oraz rozpoczyna się odmierzanie nastawionego czasu PT . Wyjście zostaje wyłączone ( deaktywowane ) po odliczeniu nastawionego czasu

Przykład 1 : Proste załączenia wyjścia z opóźnieniem.
kurs_1widok programu

Sposób działania : W przykładzie tym po podaniu sygnału „1” na wejście I 0.0 rozpoczęte zostanie odmierzanie czasu w timerze T 01 , po jego upłynięciu zostanie załączone wyjście Q 0.0 . Warto zauważyć , że wyjście nie zostanie załączone jeżeli czas trwania sygnału „1” na wejściu I 0.0 nie będzie odpowiednio długi - większy niż ustawiony w timerze T 0.1

Przykład 2 : Kombinacja dwóch typów timer'ów. Załączenie z opóźnieniem na określony czas, praca cykliczna.

kurs_2widok programu
kurs_2_wykresPrzebiegi czasowe

Sposób działania : W przykładzie tym po podaniu sygnału „1” na wejście I 0.0 rozpoczęte zostanie odmierzanie czasu w timerze T 01 , po jego upłynięciu zostanie załączone wyjście Q 0.0 i jednocześnie zacznie być odmierzany czas w timerze T 02 po upłynięciu którego wyjście Q 0.0 zostanie wyłączone i dopóki wejście I0.0 będzie aktywne cykl będzie się powtarzał od początku. Przerwanie działania możliwe jest tylko w momencie odmierzania czasu przez timer T01 ( Q0.1 wyłączone) , jeżeli wyjście Q0.1 zostanie załączone, pozostanie już takie do upłynięcia czasu w T02.

Poniżej przeanalizujemy działanie powyższego programu krok po kroku , a właściwie cykl po cyklu .

UWAGA! Ilustracje poniżej pokazują stan sterownika na zakończenie pojedynczego cyklu pracy tzn po wykonaniu programu tuż przed ustawianiem wyjść .

Linia czerwona oznacza stan wysoki czyli „1” .

Linia czarna oznacza stan niski czyli „0

kurs_3_1 stan 0 : Sterownik pracuje i wykonuje program , lecz nie podano sygnału na wejście I0.0 i nie ma żadnych efektów.
kurs_3_2 Stan 1 : Podano sygnał „1” na wejście I0.0.Zostaje on przeniesiony dalej przez zanegowaną bramkę wyjścia timera T02 (T02.Q=0) w ten sposób uaktywniając timer T01 (T01.EN=1), który rozpoczyna pomiar nastawionego czasu . Wyjście T01.Q pozostaje niezałączone . Ten stan trwa do momentu doliczenia przez timer T01 ustawionego czasu.
kurs_3_3 Stan 2 : Po doliczeniu czasu przez timer T01 zostaje ustawione jego wyjście (T01.Q=1) co jednocześnie uruchamia timer T02 ( T02.EN=1) , który załącza swoje wyjście ( T02.Q=1) oraz wyjście Q 0.1 sterownika .
kurs_3_4 Stan 3 : Po załączeniu wyjścia timera T02 zostaje wyłączony timer T01 (T02.Q=1), a timer T02 rozpoczyna pomiar czasu.
W tym momencie jak widać przestaje być istotny stan wejścia I0.0 , wyjście Q0.1 pozostaje załączone do czasu gdy timer T02 odmierzy nastawiony czas.
kurs_3_5 Stan 4 : Po odmierzeniu czasu przez timer T02 jego wyjście zostaje wyłączone co wyłącza równocześnie wyjście sterownika Q 0.1.
W zależności od wejścia I0.0 sterownik powraca do:
Stanu 1 dla wejścia załączonego
Stanu 0 dla wejścia wyłączonego
 Język

Polish Afrikaans Albanian Arabic Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French Georgian German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian Vietnamese Yiddish

Wyszukiwanie Produktów

Polecamy w Sklepie

468,00 zł 374,40 zł
( 460,51 zł z VAT )
 Oszczedzasz: 20.00%


758,86 zł
( 933,40 zł z VAT )
Darmowa przesyłka